Wybór warsztatu samochodowego przekłada się nie tylko na ponoszone koszty, ale też nasze bezpieczeństwo na drodze. Zły serwis może też skrócić czas użytkowania auta. Czym się kierować w wyborze takich usług? Oto kilka ważnych zasad.
Opinię warsztatu samochodowego, któremu potencjalnie możemy zaufać, należy sprawdzać na wiele sposobów. Im więcej pozytywnych sygnałów odnośnie jego rzetelności, tym lepiej.
Wciąż jednym z najbardziej skutecznych sposobów na znalezienie dobrej jakościowo usługi jest polecenie jej przez znajomych. W sytuacji, gdy znaleźli się oni w podobnej sytuacji przed nami i znaleźli satysfakcjonujące rozwiązanie, może to być pomocny sygnał. Czy wystarczy, by zaufać danemu mechanikowi? Z pewnością lepiej zweryfikować takie polecenie w innych źródłach.
Współcześnie również warsztaty samochodowe, jak tysiące inny firm usługowych, sprawdzamy w Internecie. Dobrze jest to zrobić przy pomocy dedykowanych temu serwisów takich, jak choćby Motointegrator. Istnieją zresztą też inne sposoby; np. oceny pozostawione na stronach w social mediach. Pamiętajmy jednak, że w takich miejscach często pojawiają się owoce działań hejterów, które przybierają postać kłamliwych komentarzy. Jeśli wśród wielu pozytywnych, znajdzie się jedna bardzo negatywna ocena, zwłaszcza pisana w obraźliwy sposób, nie przywiązujmy do tego dużej uwagi.
Jeśli na miejsce w grafiku mechanika musimy nieco poczekać, to jest to prawdopodobnie dobra informacja. Wielu klientów chcących skorzystać z usługi warsztatu, zwłaszcza jeśli w okolicy istnieje silna konkurencja, dowodzi wysokiego standardu świadczonych w nim usług.
Niekiedy możemy być niezadowoleni nie tyle z niewłaściwego wykonania przeglądu lub naprawy, ile z dodatkowych opłat, których się nie spodziewaliśmy.
Ważne są więc jasno sprecyzowane zasady, według których jest wykonywana naprawa, w tym cennik poszczególnych usług. Mechanik powinien umieć zrobić przybliżoną wycenę remontu samochodu.
Naturalnym działaniem jest poszukiwanie takiego usługodawcy, który będzie nam w stanie dostarczyć dobra, w tym przypadku naprawę samochodu, po możliwie najniższej cenie. Trzeba jednak postępować tak, żeby niska cena była tylko jedną ze składowych, które decydują o wyborze warsztatu. Nie zależy nam przecież na bardzo taniej usłudze, która zostanie wykonana źle. W dłuższej perspektywie taki wybór się nie kalkuluje.
Trzeba pamiętać, że w dużej mierze od pracy mechanika zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Będzie budowane wtedy, gdy fachowiec nie tylko spojrzy na nasz pojazd, ale przeprowadzi też z nami wywiad dotyczący stanu pojazdu, jego dotychczasowego użytkowania, usterek i przeprowadzanych napraw. Przede wszystkim powinien więc nas cierpliwie wysłuchać. Brak tego elementu może rodzić wątpliwości co do tego, czy dobrze wybraliśmy warsztat.
Ważne jest też, żebyśmy od razu byli informowani co do czasu trwania naprawy, ewentualnych opóźnień i tego kiedy możemy przyprowadzić tam nasz samochód. Komunikacja w godzinach pracy warsztatu powinna być bezproblemowa.
Karta przyjęcia pojazdu do warsztatu, gdzie opisany jest stan pojazdu i zakres planowanych prac, to sposób na zabezpieczenie się przed ewentualnym nieuczciwym usługodawcą. Nie ma wtedy możliwości tego, że auto zostanie np. dodatkowo uszkodzone.
Wiele o jakości usług powie nam także stan warsztatu. Mechanik, który będzie chciał zachęcić klientów, zadba o porządek w miejscu pracy. Nie chodzi oczywiście o to, żeby w miejscu naprawy samochodów było sterylnie czysto, ale ład i dobry stan narzędzi świadczą o miejscu, do którego trafiliśmy.
fot. Aaron Huber/unsplash.com