Przygotowanie roweru na koniec sezonu – co należy zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon rowerowy nieuchronnie dobiega końca. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać, aby własnoręcznie przygotować jednoślad na zimowe miesiące.

Jak przygotować rower do zimy? 

Pomimo w miarę sprzyjającej aury pogodowej, koniec sezonu rowerowego staje się faktem. To przykry moment dla wszystkich wielbicieli jazdy! Po wielu miesiącach częstego użytkowania jednośladu, warto zadbać o jego stan, aby dobrze służył nam za kilka miesięcy.

Warto więc poddać rower serwisowaniu. Co ważne, to nie musi oznaczać większych wydatków. Samodzielnie także możesz przygotować swój sprzęt do kilku miesięcy bez jazdy. Dowiedz się, jak się za to zabrać.

Mycie i konserwacja – zadbaj o to na początku!

Zacznijmy od tego, jak postąpić tuż po ostatniej jeździe. Mowa oczywiście o umyciu i konserwacji roweru. Oczywiście najlepiej jest na początku porządnie umyć rower – na mokro. Nie zapomnij też o użyciu jakiegoś środka myjącego, na przykład płynu do naczyń, aby jak najlepiej oczyścić ramę z brudu.

Następnie wszystkie elementy ruchome posmaruj, aby zapobiec korozji. Przy tej czynności postaw na sprawdzone środki do konserwacji.

Gdzie przechowywać rower zimą?

Jeżeli chodzi o kwestię przechowywania roweru zimą, oczywiste jest, że każdy ma w tym przypadku inne możliwości. Jedni dysponują garażem, inni piwnicą. Najważniejsze to nie przechowywać roweru na zewnątrz, na przykład na balkonie – mróz i wilgoć mogą sprawić, że po kilku miesiącach jednoślad będzie w naprawdę kiepskim stanie, a tego na pewno nie chcesz.

Niektóre osoby przechowują rower zimą po prostu w domu i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli masz na to miejsce, warto! Bardzo rozsądną opcją jest także przechowywanie roweru pod pokrowcem przepuszczającym powietrze.

O czym jeszcze należy pamiętać?

No dobrze, a więc Twój rower jest już umyty i lśniący, a najdelikatniejsze części są nasmarowane? Musisz pamiętać również o rozpięciu hamulców oraz poluzowaniu napięcia na łańcuchu.

Nie zapomnij także o napompowaniu opon, oraz o tym, aby co jakiś czas doglądać sprzętu i obracać kołami aby zapobiegać odkształceniom. Zdejmij też z roweru wszelkie akcesoria na baterie.

Zdj. główne: Carl Nenzen Loven/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Profesjonalne narzędzia i chemia dla chłodnictwa – jak wybrać najlepsze produkty?
Profesjonalne narzędzia i chemia dla chłodnictwa – jak wybrać najlepsze produkty?
Poradnik na temat wyboru najlepszych profesjonalnych narzędzi i produktów chemicznych dla chłodnictwa. Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę i jakie są rekomendacje ekspertów branży.
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Wybór warsztatu samochodowego przekłada się nie tylko na ponoszone koszty, ale też nasze bezpieczeństwo na drodze. Zły serwis może też […]
Jakie są najpopularniejsze metody obróbki plexi i dlaczego warto z nich skorzystać?
Jakie są najpopularniejsze metody obróbki plexi i dlaczego warto z nich skorzystać?
Poznaj gamę technik obróbki plexi, które stały się powszechne w przemyśle. Dowiedz się, jak te metody zmieniają grę i dlaczego są one kluczowe dla Twojego projektu.
Ostatnie wpisy
Polecamy