Jak nadać autu sportowy charakter?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chciałbyś przerobić swoje auto tak, aby wyglądało bardziej jak sportowe niż osobowe? Zastanawiasz się, jakie zmiany Ci to zapewnią? W poniższym artykule doradzamy, co zmienić i na co zwrócić uwagę, by Twój sprzęt przeszedł metamorfozę.

Zanim rozpoczniesz modyfikację, musisz dokładnie przemyśleć, na jakim efekcie Ci zależy. Pamiętaj, że nie każda zmiana może być możliwa w Twoim modelu auta. Część modyfikacji możesz wykonać samodzielnie, inne zaś, te bardziej złożone, lepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi, który przy okazji będzie mógł doradzić, czy faktycznie dobrze jest wprowadzić konkretne udoskonalenia.

 Co można wymienić?

Sportowe auta to przede wszystkim specjalne zawieszenie. Jeżeli chcesz je obniżyć  i usztywnić w swoim pojeździe, dobierz odpowiednie rodzaje sprężyn. Modyfikacjom zawieszania często poddawane są starsze modele. Miej na uwadze to, że im starszy model, tym trudniej mogą być dostępne części zamienne. Na przykład zamiennik sprężyny do BMW 3 E46 znajdziesz bez problemu w motoryzacyjnych sklepach internetowych. Podczas zmiany zawieszenia musisz też wymienić stabilizatory oraz amortyzatory. Dzięki temu auto będzie prowadziło się pewniej. Jeżeli nie chcesz obniżać zawieszenia, możesz zdecydować się na wymianę zderzaków i progów na takie, które sprawią, że auto będzie optycznie wyglądać na takie z niższym zawieszeniem.

Kolejnym etapem jest wymiana silnika na ten o wyższych osiągach lub też chip tuning, czyli zmiana w oprogramowaniu sterowników silnika, polegająca na znacznym zwiększeniu momentu obrotowego. Pamiętaj, że tuningu tej części nie należy wykonywać samodzielnie, jeżeli nie ma się odpowiedniego sprzętu oraz wystarczającej wiedzy.

Zmian możesz dokonać również w układzie wydechowym. Na początku możesz zmodyfikować końcówkę wydechu, np. poprzez montaż specjalnej nakładki. Wraz ze zmianą wydechu i montażem sportowego tłumika wzrasta ilość decybeli podczas pracy auta. Nie może ono przekroczyć 96 dB dla diesla oraz 94 dB dla silników benzynowych. Rozmiar rury wydechowej musisz dobrać do mocy silnika – zły wybór będzie skutkował spadkiem osiągów.

Aby nadać autu sportowy charakter możesz również zamontować:

  • turbosprężarkę.
  • intercooler.
  • nową skrzynię biegów.

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym

Dobrym i stosunkowo prostym rozwiązaniem są zmiany świateł. Modyfikacja jest możliwa pod warunkiem, że posiadają one właściwą homologację, a sama lampa spełnia wymogi prawne. Możesz np. w światłach do jazdy dziennej zamontować lampki LEDowe lub zamocować halogenowe lampy przeciwmgielne.

Największą zmianą wizualną, poza ewentualną zmianą lakieru, jest zamontowanie spojlera, który poprawi też aerodynamikę auta. 

Inne czynności, które warto wykonać to:

  • montaż szerokich zderzaków.
  • wymiana felg.
  • zmiana opon na szersze.

Gdzie szukać części?

Jeżeli interesuje Cię zamiennik sprężynowy do VW Passat B5, sprawdź katalogi sklepów  w internecie, gdzie dostępna jest szczegółowa specyfikacja.

Zamiennik sprężyny do Mercedes C CL203 czy innych modeli tej marki również znajdziesz online. Oczywiście, możesz też je znaleźć w sklepach stacjonarnych. Natomiast na początek lepiej rozeznać się z asortymentem oferowanych w internecie, gdzie szybciej sprawdzisz szczegóły danej części. Zaoszczędzisz w ten sposób czas oraz pieniądze – części online są niekiedy tańsze niż te, które można kupić stacjonarnie.

 Jeżeli zdecydujesz się na zmianę wyglądu samochodu na sportowy, musisz zapoznać się z prawnymi normami, które muszą spełniać tuningowane pojazdy. Pamiętaj również, aby przy modyfikacjach zachować rozsądek i nie robić modyfikacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo poruszania się autem po drogach.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są najpopularniejsze metody obróbki plexi i dlaczego warto z nich skorzystać?
Jakie są najpopularniejsze metody obróbki plexi i dlaczego warto z nich skorzystać?
Poznaj gamę technik obróbki plexi, które stały się powszechne w przemyśle. Dowiedz się, jak te metody zmieniają grę i dlaczego są one kluczowe dla Twojego projektu.
Jak wybrać idealny kamień naturalny do twojej łazienki?
Jak wybrać idealny kamień naturalny do twojej łazienki?
Odkryj tajniki wyboru kamienia naturalnego do aranżacji łazienki. Dowiedz się, jakie rodzaje kamienia mogą być najbardziej odpowiednie dla twojego domu.
Inwestycja w klasyczne samochody lekiem na inflację? Bardzo możliwe!
Inwestycja w klasyczne samochody lekiem na inflację? Bardzo możliwe!
Aktualnie Polacy muszą zmagać się z wysoką inflacją. To oznacza, że pieniądze zbierane w nadmiarze zaczynają po prostu tracić na […]
Ostatnie wpisy
Polecamy