Samoloty bez pilotów – kiedy będzie to możliwe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsze testy lotów bezzałogowych już się odbyły, przyszedł też czas na samoloty pasażerskie. Tu jednak pojawia się pewna wątpliwość, szczególnie ze strony pasażerów, czy to bezpieczne? Samoloty bez pilotów to zdecydowanie innowacyjne rozwiązanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nad którą warto się dłużej zastanowić.

Testy samolotów bez pilotów

Amerykański sturt-up Xwing zakończył testy samolotów bez pilotów. W lutym odbył się lot z Concord do Kalifornii, a cały proces przebiegł bardzo sprawnie. Bez ingerencji człowieka samolot towaroty przejechał nawet do hangaru, a cały lot był kontrolowany.

Pojawia się więc pytanie, kiedy samoloty bez pilotów będą mogły latać także z pasażerami? Okazuje się, że dużą przeszkodą jest zaufanie pasażerów do sztucznej inteligencji.

– Gdyby nie to, że pasażerowie nie wsiedliby do takiego samolotu, to już byśmy latali samolotami bez pilota. Dzisiejsza wiedza i dzisiejsze systemy automatyki, sterowania, sztucznej inteligencji są już tak doskonałe. Wielu z nas ma chociażby drona, który jest statkiem powietrznym właśnie bez pilota. Można więc powiedzieć, że to już dziś jest w zasięgu, tylko że społeczeństwo nie jest gotowe. Społeczeństwo musi do tego dojrzeć, ale te prace przebiegają – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej.

Wszystko jednak wskazuje na to, że samoloty bezzałogowe są na wyciągnięcie ręki. Świadczy o tym chociażby wycena tej dziedziny na rynku. W 2018 roku była to kwota 3,6 mld dol., a do 2030 roku ma mieć wartość 23,7 mld. dol.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać centralę wentylacyjną dla twojego domu?
Jak prawidłowo dobrać centralę wentylacyjną dla twojego domu?
Odkryj, jak dobranie odpowiedniej centrali wentylacyjnej może wpływać na komfort i zdrowie Twojej rodziny. Dowiedz się, jakie parametry uwzględnić przy wyborze systemu wentylacyjnego dla swojego domu.
Jak wybrać odpowiednie opony dla swojego pojazdu: przewodnik po zaletach i wadach różnych typów opon
Jak wybrać odpowiednie opony dla swojego pojazdu: przewodnik po zaletach i wadach różnych typów opon
Wybór opon jest kluczowy dla bezpieczeństwa i wydajności jazdy. Dowiedz się, jakie zalety i wady mają różne typy opon i jak wybrać te najlepsze dla Twojego pojazdu.
Jak systemy sterowania mogą zwiększyć efektywność linii galwanicznych?
Jak systemy sterowania mogą zwiększyć efektywność linii galwanicznych?
Artykuł przedstawiający, jak nowoczesne systemy sterowania mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności w procesach galwanicznych. Poznaj najnowsze rozwiązania technologiczne w tej dziedzinie.
Ostatnie wpisy
Polecamy